Oświetlenie samochodu to niezwykle istotny element, który zapewnia bezpieczeństwo jazdy oraz komfort użytkowania pojazdu. Dzieli się ono na oświetlenie zewnętrzne auta oraz oświetlenie wewnętrzne. Łącznie w samochodzie jest zazwyczaj kilkanaście punktów świetlnych, a samych żarówek może być nawet kilkadziesiąt. Jakie są ich rodzaje i jak przebiega ich prawidłowa wymiana?
Oświetlenie zewnętrzne samochodu
Na zewnętrzne oświetlenie samochodu składają się wszystkie punkty świetlne zlokalizowane na zewnątrz auta. Są to przede wszystkim reflektory przednie, światła tylne oraz kierunkowskazy, a także światła stopu, cofania czy światła przeciwmgielne. Tego typu oświetlenie ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo na drodze, odpowiednią widoczność samochodu oraz możliwość sygnalizowania wykonywania konkretnych manewrów drogowych.
W przypadku oświetlenia zewnętrznego auta, zwłaszcza obejmującego światła mijania i drogowe, zastosowanie znajdują trzy typy żarówek i są to:
- żarówki halogenowego (np. H1, H4, H7)
- ksenony (D2R, D2S)
- lampy LED
Do najpowszechniej stosowanych należą żarówki samochodowe halogenowe (https://www.iparts.pl/zarowki-samochodowe/), które są tanie, stosunkowo trwałe i wydajne. Co ważne w większości modeli samochodów można je wymienić samodzielnie. Ksenony są rozwiązaniem spotykanym w droższych samochodach, żarówki ksenonowe są bowiem dość drogie, równocześnie są o wiele trwalsze niż halogeny i gwarantują lepsze efekty oświetleniowe. Czasami jednak ich wymiana jest problematyczna i wymaga skorzystania z pomocy mechanika.
Natomiast oświetlenie LED teoretycznie ma być sprawne przez cały okres użytkowania samochodu, niestety w praktyce po kilku latach może się ono popsuć, co wiąże się z koniecznością wymiany całej lampy, a to są już koszty rzędu kilku tysięcy złotych.
Oświetlenie wewnętrzne auta
Wewnętrzne oświetlenie samochodu służy przede wszystkim do podświetlania elementów deski rozdzielczej, zegarów, przycisków do sterowania szybami, lusterkami czy ustawieniem foteli. Są to także lampy zamontowane na podsufitce czy w schowkach. Dzięki nim użytkowanie samochodu po zmroku jest bezpieczne i komfortowe. Światła wewnętrzne montowane są często również w bagażniku, oświetlając jego wnętrze oraz w drzwiach, oświetlając po zmroku podłoże, co pozwala uniknąć np. wdepnięcia w kałużę. Żarówki samochodowe, jakie są zazwyczaj używane do oświetlenia wnętrza auta, to:
- C10W
- W1.2W
- C21W
- BAX
Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie iParts.pl. Przy czym ostatnią ważną kwestią związaną z oświetlenia samochodu, jest prawidłowa wymiana żarówek. Jak się do tego zabrać?
Jak wymieniać żarówki samochodowe?
Podstawą prawidłowej wymiany żarówki samochodowej, zarówno w przypadku oświetlenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego, jest odpowiednie dopasowanie typu i mocy żarówki. W tym celu należy zapoznać się z zaleceniami producenta naszego auta. Ważne jest to nie tylko ze względów bezpieczeństwa – zwłaszcza w przypadku żarówek zewnętrznych. Prawidłowe dopasowanie żarówki samochodowej pozwala bowiem uniknąć ewentualnej awarii układu elektrycznego. Może ona wystąpić w sytuacji, kiedy zastosujemy np. zbyt mocne żarówki, które będą powodować przeciążenie instalacji elektrycznej auta.
Comments are closed.