Filtr oleju, choć niepozorny, to tak naprawdę jeden z niezwykle istotnych elementów układu smarowania silnika samochodowego, który należy wymieniać systematycznie. Filtry oleju są przy tym częściami, które dość szybko się eksploatują. Dlaczego filtry oleju są tak ważne? Na czym dokładnie polega ich działanie i jakie rozróżniamy ich rodzaje?
Filtry oleju i ich funkcja
Działanie filtrów oleju jest nierozerwalnie połączone z samym olejem silnikowym, który odgrywa rolę wręcz kluczową w sprawnym funkcjonowaniu silnika. Jego jakość musi być jak najlepsza, a to wiąże się również z brakiem jakichkolwiek zanieczyszczeń. I tutaj pojawiają się filtry oleju, które pomimo swojego niepozornego wyglądu, odgrywają bardzo ważną funkcję. To właśnie one zatrzymują wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które znajdują się w oleju i mogłyby wyrządzić olbrzymie szkody w silniku. Należą do nich przede wszystkim zabrudzenia powstałe w wyniku pracy silnika, takie jak:
- pozostałości niespalonego paliwa
- powstałe w czasie spalania substancje, takie jak kwasy czy nagar
- cząsteczki wody
- zanieczyszczenia z powietrza
- opiłki i ścier metali
Zanieczyszczenia te mogą prowadzić do poważnych awarii silnika. Dlatego też rola, jaką odgrywają filtry oleju, jest bardzo ważna. To z kolei sprawia, że warto przy ich zakupie stawiać na produkty wysokiej jakości, które odznaczają się jak najlepszymi parametrami filtrowania.
Rodzaje filtrów oleju
Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów filtrów oleju, które rozróżnia się przede wszystkim ze względu na zastosowane do ich produkcji materiały, a tym samym medium filtrujące. Niektóre z nich odznaczają się po prostu lepszymi parametrami filtrującymi. Często jednak idzie to w parze z wyższą ceną. Podział filtrów olejów ze względu na materiał filtrujący obejmuje:
- filtry oleju standardowe, wykonane zazwyczaj z celulozy (najmniej dokładne – filtracja cząstek od 9 μm wielkości)
- filtry oleju kompozytowe, kilkuwarstwowe wykonane z celulozy i włóknin (dokładne – filtrują od cząstek wielkości 4 μm)
- filtry oleju syntetyczne, wykonane z flizeliny lub włókniny o szerokim stopniu filtracji (cząstki małe i duże do 10 μm wielkości).
Przy czym filtry oleju różnią się również swoim rozmiarem, dlatego przy ich wyborze należy kierować się wskazaniami producenta. Tak, aby wybrany filtr pasował do silnika. W nowszych samochodach producenci montują obudowę filtra na stałe, a systematycznej wymianie podlega sam wkład filtra.
Jak często wymieniać filtr oleju?
Filtr oleju zazwyczaj wymienia się każdorazowo przy wymianie oleju silnikowego. Tym samym w zależności od zaleceń producenta należy to zrobić co 10-20 tysięcy kilometrów przebiegu lub ewentualnie raz do roku. W przypadku samochodów zalewanych olejami syntetycznymi należy szczególną uwagę zwrócić na terminową wymianę filtrów, ponieważ oleje tego typu są dość agresywne i wpływają niszcząco na filtr oleju. Jeśli nie wiesz jaki rodzaj filtru pasuje do silnika Twojego samochodu, szybko i wygodnie znajdziesz go na Ucando.pl. Wystarczy, że wpiszesz markę, model i rodzaj silnika swojego auta.
Comments are closed.