Jednym z najważniejszych dokumentów każdego pojazdu mechanicznego jest dowód rejestracyjny. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące samochodu oraz jego właściciela – numery tablic, model i marka samochodu, rok jego produkcji, potwierdzenie przejścia badań technicznych oraz imię i nazwisko właściciela, jego adres, data urodzenia. Co ważne, dokument jest ważny tylko wtedy, kiedy zawarte w nim dane są zgodne ze stanem faktycznym. Z tego względu w niektórych sytuacjach należy wymienić dowód. W jakich? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny na nowy!

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny? Wskazówki dla kierowców

Nie wiesz, kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny? Wizyta w Wydziale Komunikacji będzie konieczna za każdym razem, kiedy zmienisz nazwisko (na przykład po ślubie czy rozwodzie) i adres zamieszkania. Ponadto, aktualizacji dokumentów należy dokonać również wtedy, kiedy wprowadzisz istotne zmiany konstrukcyjne w pojeździe, na przykład zamontujesz instalację gazową. Dokument uległ zalaniu, przez co zawarte  w nim informacje są nieczytelne? Chcesz ustanowić współwłaściciela? A może brakuje w nim miejsca na kolejną pieczątkę potwierdzającą pozytywny wynik corocznego przeglądu? W takich sytuacjach również będziesz musiał wyrobić nowy dowód rejestracyjny.

Procedura wymiany dowodu

Wymiana dowodu rejestracyjnego nie jest skomplikowanym procesem. Aby wyrobić nowy dokument, należy udać się do najbliższego Wydziału Komunikacji. Tam pobierzesz, wypełnisz i złożysz stosowny wniosek. Koniecznie weź ze sobą dowód  osobisty, kartę pojazdu, obecnie obowiązujący dowód rejestracyjny i potwierdzenie uregulowania opłaty skarbowej.

Comments are closed.