Kupno nowego samochodu to zazwyczaj moment pełen euforii – samochód to nie tylko element niezbędny do zachowania codziennej wygody, ale też produkt, który cieszy oczy i świadczy o naszym statusie. Kupując samochód, konieczne jest jednak dopełnienie wszelkich czynności prawnych. Ile wynosi podatek od kupna samochodu PCC? Ile wynosi opłata skarbowa? Czy możliwe jest uniknięcie tej opłaty?

Czy podatek od kupna samochodu PCC jest obowiązkowy?

Przygotowują się do kupna wymarzonego pojazdu, warto pamiętać, że wraz z kupnem prawo nakłada na nas liczne obowiązki i opłaty, które trzeba uiścić. Większość kupujących pamięta przede wszystkim o polisie OC, istotny jest jednak jeszcze podatek od kupna samochodu PCC – podatek ten nie jest niczym innym niż podatkiem od wzbogacenia się – obowiązuje on np. przy umowach kupna-sprzedaży, jak również pożyczkach czy darowiznach. Panuje przekonanie, że podatek od kupna samochodu PCC powinien zapłacić sprzedający samochód, gdyż to on się wzbogaca. Nic bardziej mylnego – podatek ten powinien uiścić kupujący.

Ile wynosi podatek od kupna samochodu PCC i jak szybko należy go opłacić?

Na opłacenie podatku od kupna samochodu PCC kupujący ma 14 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Istotne jest także to, że wartość PCC wynosić ma 2% wartości rynkowej samochodu. Warto wiedzieć, że podatek od kupna samochodu PCC nie obowiązuje w kilku sytuacjach – przede wszystkim wtedy, kiedy samochód jest fabrycznie nowy i kupowany jest w salonie samochodowym. Nie ma też potrzeby płacenia podatku, jeśli samochód zakupiony jest od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Jeśli samochód kosztował mniej niż 1000 zł, nie ma obowiązku płacenia podatku. W przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy musimy pamiętać o zapłaceniu akcyzy.

 

 

 

 

Comments are closed.