Beton powszechnie kojarzy się nam z bardzo wytrzymałym i trwałym materiałem. Stanowi on praktycznie podstawę nowoczesnego budownictwa. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieje inny jego rodzaj, odznaczający się jeszcze lepszymi walorami. Żelbet, bo o nim mowa, był wynalazkiem który dosłownie zrewolucjonizował budownictwo.

Żelbet – podstawowe informacje

Pierwsze konstrukcje żelbetowe powstały jeszcze w XIX wieku. Mówiąc w skrócie, jest to zwykły beton wzmocniony dodatkowym zbrojeniem. W roli zbrojenia najczęściej występuje metalowy pręt, choć istnieją różne typy żelbetu z odmiennymi elementami zbrojeniowymi.

Pojawienie się żelbetu w XIX wieku można uznać za przełomowy moment w dziejach całej branży budowlanej. Z czasem materiał ten zdobył ogromną popularność i zaczął być wykorzystywany w różnych miejscach. Pojawiły się również liczne badania naukowe na jego temat. Dostrzeżono, że wzmocniony takimi elementami beton jest znacznie wytrzymalszy i bardziej praktyczny. Zbrojenie nadaje mu nie tylko odporności na uszkodzenia mechaniczne, ale również czynniki atmosferyczne.

Najważniejsze zalety żelbetu

Konstrukcje żelbetowe odznaczają się znacznie większą wytrzymałością, niż te wykonane ze standardowego betonu. Okazało się, że stal doskonale współpracuje z betonem. Obydwa materiały w konstrukcji żelbetowej odpowiadają za przyjmowanie różnych sił działających na całość z zewnątrz.

Istnieją różne rodzaje konstrukcji żelbetowych. Oprócz tych standardowych, w których zbrojenie stanowi metalowy pręt w środku betonu, warto wspomnieć o siatkobetonie. W tym przypadku zbrojeniem jest nie pręt, a cała metalowa siatka umieszczona w środku. Taki materiał jest odporny na różne uszkodzenia mechaniczne oraz rozciąganie.

Gdzie stosuje się żelbeton?

Ze względu na swoje właściwości, konstrukcje żelbetowe są stosowane w różnych typach budynków.

Jeszcze w XIX wieku jego wytrzymałość doceniło wojsko. Z żelbetu zaczęto wykonywać wiele budowli obronnych. Również w Polsce po dziś dzień można podziwiać okazałe bunkry i schrony zbudowane przed II wojną światową, w całości wykonane z żelbetu.

Z konstrukcji żelbetowych powszechnie korzysta również nowoczesne budownictwo. Bardzo często są to przygotowane wcześniej elementy konstrukcyjne, przeznaczone na przykład do fundamentów czy wszystkich innych części budynków, które muszą opierać się szczególnie wymagającym czynnikom zewnętrznym. Z drugiej strony istnieją również jednolite konstrukcje żelbetowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje wykonane z żelbetonu.

Comments are closed.