Jazda motocyklem daje wyjątkowe wrażenia i pozwala na podróżowanie w mniej oczywisty sposób. Decydując się na zakup takiej maszyny, musimy być świadomi obowiązków, jakie na nas ciążą. Ubezpieczenie motocykla to jedno z najważniejszych zagadnień – gdzie kupić obowiązkową polisę OC? Czy warto ubezpieczać motocykl również dodatkowymi polisami?

Polisa OC – podstawowe ubezpieczenie motocykla

Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które obowiązuje wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dotyczy to zarówno właścicieli samochodów, jak i motocykli, ale też np. quadów. Ubezpieczenie motocykla tego typu chroni zarówno portfel posiadacza polisy, jak i interesy innych użytkowników drogi. Polisa OC pokrywa koszty napraw czy leczenia, kiedy kolizja została spowodowana przez posiadacza polisy. Brak polisy skutkuje więc koniecznością zapłacenia za naprawy i leczenie z własnej kieszeni, ale też mandatami i dodatkowymi opłatami dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla w formie OC? Polisa taka nie ma stałej ceny – roczna składka OC wynika przede wszystkim z marki, wieku i pojemności motocykla, ale też wieku i posiadanych zniżek przez właściciela maszyny. W przypadku płacenia składki za rok z góry można liczyć na dodatkowe rabaty.

Ubezpieczenie motocykla – autocasco

Coraz większa ilość posiadaczy motocykli decyduje się na ubezpieczenie motocykla w formie autocasco. Ten rodzaj polisy to ubezpieczenie nieobowiązkowe, które daje większą ochronę nad mieniem. Zakres ochrony autocasco wybieramy samodzielnie – warto pamiętać, że im wyższy poziom ochrony, tym również wyższa składka. Autocasco chroni motocykl przed uszkodzeniem na drodze, ale też uszkodzeniami powstałymi w czasie postoju, np. na parkingu.

Comments are closed.