Niemiecki rynek pracy corocznie przyciąga tysiące Polaków pragnących podnieść komfort swojego życia. Osoby legalnie pracujące za Odrą mogą liczyć nie tylko na wysokie zarobki, ale również atrakcyjne świadczenia socjalne. Jedną z form pomocy niemieckiego państwa jest Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny. Kto może z niego skorzystać? Jaką wysokość ma zasiłek rodzinny w Niemczech? Sprawdź!

Dla kogo zasiłek rodzinny w Niemczech?

Zasiłek rodzinny w Niemczech, czyli Kindergeld, wypłacany jest przez Familienkasse, czyli Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych. Comiesięczny dodatek przysługuje rodzicom mającym status nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego. Mogą ubiegać się o niego osoby legalnie pracujące w Niemczech, prowadzące tam własną działalność gospodarczą, pracujące sezonowo oraz ci, którzy pracują na terenie Niemiec, ale  składki na ubezpieczenie socjalne odprowadzają w Polsce. Zasiłek przysługuje wyłącznie osobom wychowującym dziecko lub dzieci.

Wiek dziecka

Jednym z najważniejszych kryteriów dla niemieckiego urzędu jest wiek dziecka. Standardowo zasiłek mogą pobierać rodzice wychowujący dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Jednak w niektórych przypadkach zasady przyznawania świadczenia się zmieniają. Kindergeld można pobierać do momentu ukończenia 25. roku w przypadku osób kształtujących się oraz dożywotnio, jeśli dziecko jest  niepełnosprawne.

Ile pieniędzy otrzymasz?

Wysokość kwoty wpływającej comiesięcznie na konto uzależniona jest od liczby dzieci w rodzinie. Osoby wychowujące jedno lub dwójkę dzieci otrzymują każdego miesiąca 219 €, trójkę 220 €, a czwórkę  i więcej 250 €.

 

 

 

 

Comments are closed.