Mówiąc o łańcuchu bloków, na myśl przychodzi technologia blockchain. Coś, dzięki czemu działa giełda kryptowalut z Bitcoinem i innymi, alternatywnymi altcoinami. Ale to nie jedyna możliwość, gdzie nowoczesny łańcuch bloków może zostać wykorzystany.

Blockchain w każdej firmie

Jeszcze nie ma takiej sytuacji, ale całkiem możliwe, że w przyszłości każde przedsiębiorstwo, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, będzie opierało się na technologii blockchain. To właśnie dlatego blockchain product development interesuje wszystkich. Każdy bowiem chciałby dowiedzieć się, co jest w stanie “ugrać” na tym dla siebie. Blockchain designer potrafi wykorzystać takie narzędzia, które pozwolą mu na stworzenie wewnętrznej sieci, której zadaniem będzie m.in. ochrona zasobów cyfrowych. Warto również wspomnieć o tym, że m.in. 10Clouds zapewnia wielu firmom tworzenie aplikacji opartych na technologii blockchain, które pozwalają na doprowadzenie do wymiany handlowej.

Wykorzystanie blockchain

Blockchain product development jest na tyle duży, że obecnie mówi się o szerokim wykorzystaniu, m.in. w bankowości. Przoduje w tym chociażby Polska, która dzięki temu chciałaby polepszyć usługi w przypadku trwałych nośników dawnych, jakie w sektorze bankowym są zdecydowanie potrzebne. Wśród innych, zagranicznych przypadków, można wymienić transport drogą morską. Łańcuch bloków ma doprowadzić do obniżenia kosztów administracyjnych – w szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę konieczność współpracy z firmą logistyczną. To także międzynarodowa współpraca, której celem ma być obniżenie kosztów finansowania handlu transgranicznego dla sektora MŚP,

Prawa cyfrowe a technologia blockchain

Niezwykle ciekawy temat, który może sprawić, że prawa poszczególnych twórców będą zdecydowanie lepiej chronione. O fałszerstwa dzisiaj nietrudno – w szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę dostępną technologię. Na szczęście, jest ona wykorzystywana również w drugą stronę. Łańcuchy bloków mają za zadanie zapisywanie historii własności poszczególnych utworów. Co więcej, dzięki rozwijającej się technologii blockchain, będzie również możliwość egzekwowania praw cyfrowych. To również możliwość prowadzenia rejestru sprzedaży, dzięki czemu będzie można również sprawdzić, czy dana osoba ma prawo oferować dalej utwór, czy też wręcz przeciwnie. Tylko prawowity właściciel będzie miał prawo do tego, aby decydować o tym, czy poszczególne utwory, czy też całe albumy mogą ponownie trafić do obrotu.

 

Comments are closed.